Prosinec 2008

Lucidní snění

20. prosince 2008 v 11:56 | Kristian
Lucidně snít, znamená mít schopnost, vědomě ovládat naše sny. To znamená, že můžeme ve svých snech dělat to, co v běžné realitě života nejde, například můžeme létat a to s plným uvědoměním, že letíme, ne-li s vyšším. Budeme si totiž zároveň uvědomovat, že spíme.
A to mění rapidně celý pohled na život. Pro většinu lidí, je život zcela normální, pevně ohraničený danými pravidly a zákony, podle kterých se musíme nějak chovat. Něco jde a něco nejde, něco můžeme a něco nemůžeme. Pokud ovšem začneme lucidně snít, tak už to tak být nemusí. Můžeme objevit zcela nové možnosti, které se pak promítají do všedního života a dělají ho zajímavějším, protože víme, že ve snu lze opravdu cokoliv, co si dokážeme představit.Když pak budeme opět v nějaké situaci, ve které se chováme nevhodně, jak k okolnímu světu, tak k sobě samému (naštvání, nespokojenost, trápení), tak místo obvyklé reakce se zasmějeme a necháme to být. Budeme totiž vědět, že jsme objevili něco nového, co nám dává mnohem větší volnost než máme a tím pádem větší životní sílu. Nejsme omezeni na tuto realitu. Můžeme objevovat a dělat to, co doopravdy chceme. Někdo může namítnout, že to je přeci sen a tudíž nemá s realitou nic společného. Ovšem spánek a sny jsou nedílnou součástí našeho života. Stejně důležité jako bdělý stav. Bez těchto činností bychom nemohli existovat. Spánkem obnovujeme energii a sny jsou projekcí mysli, která se potřebuje uvolnit. A protože vše, s čím se denodenně setkáváme a děláme se týká mysli, je mysl neustále do všeho zapojená. V dnešní době, je ještě navíc zatěžována myšlenkami, které z velké části, nemají nic společného s něčím, co by nám vážně pomáhalo. Např.: být psychicky silnější, uvolněnější, radostnější, "být nad věcí". Proto je důležité vyjít z běžných kolejí všedního života (pro 90 procent lidí na této Zemi) a začít dělat nové věci. To máme stejné, jako když ve svém pokoji neuklízíme, nevyvětráme, nepustíme tam čerstvý vzduch. Pokoj je pak zatuchlý, věci v něm jsou zaprášené, rozházené a nám je v něm nepříjemně. A mysl každého člověka je takový obrovský pokoj, který se musí uklízet a větrat novými myšlenkami. Protože zabývat se neustále něčím stejným, lpět a držet se stejných věcí a názorů, když kolem sebe máme celý svět a před sebou celý život, je očividně neprospěšné. Pokud se tedy "neprovětráme", přestaneme být spokojeni a pořád budeme mít nějaký problém. Někdo může namítnout: "Ale vždyť to je normální, aby lidé měli problémy!" Je normální aby nám život dával zkoušky, které nás mají zocelit - všechny problémy jsou výzva pro zdokonalení sebe sama, jsou to každodenní testy, ve kterých se učíme nacházet různé metody, na vyřešení těch nejrůznějších problémů. A tím se učíme. Stáváme se zkušenějšími, vyrovnanějšími, moudřejšími, silnějšími, připravenějšími na vše, co nás může potkat.
Vědomě snít právě ukazuje jednu z mnoha možností, díky které můžeme "otevřít okno do našeho pokoje" a nechat ho provětrat čerstvým vzduchem.
Lidé zapomínají na to že jejich život je naprosto podivný a nepochopitelný, že zrovna oni existují a mohou to vnímat! A lucidní snění patří mezi jednu z činností, která nám změní život od stereotypního myšlení a řešení problémů.
Pomůže nám, stát se svobodnými a vrátí nám do života magii, na kterou většina lidí zapomněla. Zpočátku to není tak lehké jako pustit televizi, ale pokud někdo opravdu chce, určitě to dokáže, stejně tak, jako když jsme se učili třeba psát či číst. Často když vidíme pohádky či filmy, ve kterých se léta či čaruje a dělají další neuvěřitelné věci, říkáme si: "To bych si přál(a) umět, létat, chodit po vodě, vykouzlit si cokoliv, na co si vzpomenu, umět mluvit se zvířaty, navštívit jiné světy a milióny dalších věcí." A je dětinské myslet si, že to vidíme v televizích jen tak náhodou, že to nemá žádný smysl, že to je jen aby nám to krátilo čas na Zemi a na chvilku nás zabavilo, než zas půjdeme plnit své povinnosti. Skoro každý, by vyměnil cokoliv za možnost, jen tak sám se vznést do vzduchu jako pták. Tato představa dokáže vykouzlit u každého člověka úsměv a novou radost.